Rafine Tuz

Rafine Tuz Vücudumuzu Neden Tahrip Ediyor?
Vücut rafine tuzu saldırgan bir zehir olarak algıladığı için tüketilen rafine tuzu kendini korumak amacıyla bir an önce atmak istiyor ve bu nedenle de tüketilen aşırı miktarda tuzun süzülmesi ve atılması başta böbreklerimiz olmak üzere tüm boşaltım sistemi üzerinde önemli bir yük ve baskı oluşturuyor.Vücut her zaman aşırı tuzun kendisine vereceği zararı engellemek için tuzu izole etmeye çalışır.
Bunu yaparken de hücre suyu moleküllerini kullanarak tuzu kaplar ve sodyum kloridi sodyum ve klorid olarak iyonize ederek nötrleştirir. Ve ne yazık ki bunu yaparken hücre suyu tamamen kaybolan hücreler de ölmektedir.
Vücudun 1 gr rafine tuzu (sodyum klorid) atabilmek için kullandığı hücre suyu miktarı bunun tam 23 katıdır.
Ne kaybettiğimizi anlamak hiç de zor değil öyle değil mi?Fazla ve üstelik de rafine tuz kullanımının tek bedeli hücre ölümleri de değil!
Bu durumda rafine tuz vücudun hiç de ihtiyacı olmayan oldukça asidik ödemler veya doku içinde aşırı su birikimlerine sebep oluyor ki, kadınların en önemli şikâyetlerinden biri olan selülitin temel sebeplerinden biri de bu.
Vücut hafif alkali yapıda sağlıklıdır, asidik ödemlerin vücudumuza bir faydası olmadığı gibi vücudun pH’ını asidik yöne doğru çektikleri için genel sağlığın korunmasını da zorlaştırırlar.
Vücuttan atılamayan rafine tuz ise tekrar kristalleşerek direkt olarak eklem ve kemiklerde depolanır ki bu artrit, gut gibi değişik türdeki romatizmal hastalıklar ile safra kesesi ve böbrek taşı oluşumlarının önemli sebeplerindendir.
Tekrar kristalleştirerek saklama çözümü orta ve uzun vadede hastalıklara sebep olacak olsa da, atımını gerçekleştiremediği aşırı miktarda rafine tuzun kendisine vereceği zararı engellemek için vücudun bulabildiği tek çözümdür.
Sebep basit: Dünyada kullanılan tuzun yaklaşık %93’ü endüstriyel kullanım amaçlı üretiliyor ve bu tuzun sodyum klorid olarak üretilmesi anlamına geliyor.
Çünkü her kimyasal işlem sodyum klorid kullanımını gerektiriyor.
Doğal tuz kristalinin içerdiği diğer doğal elementlerin tümü üretimde sıkıntılara sebep olduğu için ayıklanıyor ve atılıyor.
**Bakalım: sodyum klorid nelerin üretimi için gerekli:
• Sodalar • Çamaşır deterjanları • Vernik, cilalar • Plastik • PVC
Özetle hemen hemen insanın doğa ve doğal olanla arasındaki mesafeyi artıran sentetik her şeyin üretimi için gerekli sodyum klorid.
Ayrıca üretilen rafine tuzun yaklaşık %6-7’si de gıda endüstrisinde ekonomik kimyasal koruyucu amaçlı olarak kullanılmakta.
Ekmek, yoğurt gibi çok tüketilen hazır gıdalara ve fast food ürünlerine baktığımızda maalesef çok azının sodyum klorid içermediğini görüyoruz.
Bu özellikle raf ömrünün uzatmanın peşinde olan hazır gıda üreticileri açısından çok önemli.

Ve ne yazık ki tüm bu gelişmeler insan hayatı için hayatı ciddi anlamda tehdit eden adımlar. Yani sadece havayı, suyu tüketmiyoruz… Hayatın temel yapı taşlarından olan doğal tuz kristallerini de daha çok satış, daha çok kar için zehire dönüştürerek ,yani rafine ederek yok ediyoruz.

Konunun özeti şu: Her konuda olduğu gibi doğru bilgiyle doğru seçim yapmak mümkünken “suçu tuza atma”nın hiçbir manası yok!
Hayatı korumayı, yaşamayı ve yaşatmayı seçenler “doğal-işlenmemiş tuz kristali”nin peşine düşsünler…
Doğal tuz kristali hayat demek çünkü!
Kullandığım tuzun nasıl bir tuz olduğuna nasıl emin olacağım diyorsanız ve hangi tuzu kullanıyorsanız kullanın önce tuzunuzu test edin, sonra karar verin.
Çünkü piyasa da ,maalesef doğal kaynak tuzu yerine;”doğal deniz veya kaya tuzu diye satılan birçok tuz öyle söylendiği gibi DOĞAL değildir.
Hele güncel olduğu için özellikle,ülke insanlarımızın sağlığı açısından uyarmayı görev kabul ettiğimiz, dinamitle patlatma yöntemi ile çıkarılan; kaya parçası halinde içerisinde kil toprak vs yabancı maddelerden oluşan kaya tuzunundoğrudan insan tüketimine sunulması mümkün değildir.Rafine edilerek sunulmaktadır.
Güncel medyada sunulan kaya tuzu ile ilgili bilgi kirliliği vardır.
**Hangi Tuzu kullanmayalım…Basit bir testle görelim….Üstelik test de çok kolay:
– 1 çay bardağını yarısına kadar üzüm sirkesi ile doldurun.
-İçine 1 tatlı kaşığı tuz atın.
– 5-10 dakika seyredin.
**- Bardaktaki sirke yeni açılmış gazlı içecekler gibi aşağıdan yukarı doğru köpürmeye başlıyor ve bir süre sonra bulanıklaşıyorsa o tuzu hemen ve ebediyen hayatınızdan çıkarın!